HOGUDO


Zázrak jménem HOGUDO

09.11.2009 14:47

Potřebujete posílit imunitu vašeho těla? Toužíte zhubnout? Chcete se zbavit stresu? Častých bolestí hlavy?

Samozřejmě, že ano! To řekne každý. Co pro to můžete sami udělat?

Mgr. Marek Abel – třicetiletý sympatický muž – celé řadě lidí už pomohl, a to je vůbec nemusel posílat na odběry krve a na vyšetření. Marek totiž byl před několika lety u mnichů-léčitelů v pohoří Terskej Ala Tau. Toto předhůří Himalájí, které se nachází na místě, kde se setkává čínská hranice s kazašskou a kyrgyzskou, je proslulé tím, že právě tady se v několika zdejších chrámech dědí znalosti o takzvané „meditativní terapii“ hogudo. Jde o velmi účinný systém udržování zdraví, který pomohl mnoha lidem. Sám Marek popisuje své setkání s tímto terapeutickým systémem takto:  „ Byl jsem na  desetidenní návštěvě v Alma-Atě. Jednoho večera mi přátelé, s nimiž jsem se tam seznámil, navrhli, že mi nazítří NĚCO ukážou…  Druhý den ráno jsme vyjeli už za rozbřesku, přes čtyři hodiny náš džíp stoupal v pohoří Terskej Ala Tau po neskutečně strmých silnicích. Pod námi hluboká údolí, nad námi jen strmé skály velehor, jejichž vrcholky měří kolem 7000 metrů. A pak se před námi vynořil Chrám Klidné Cesty. Uvítali nás dva mniši, kteří se tu starají o návštěvníky. Dozvěděl jsem se, že mnoho lidí s takzvanými civilizačními chorobami z Evropy i Ameriky sem jezdí, aby si napravili zdraví. Všichni, kdo se sem někdy vypravili, se uzdravili.

První návštěva na mě udělala velký dojem. Proto jsem se po roce do Chrámu Klidné Cesty vrátil a pobýval jsem tam tři měsíce. Pochopil jsem základní principy meditativních postupů hogudo.“

Na otázku, jak meditativní terapie v Chrámu probíhala, Marek s úsměvem odpovídá: „Druhý den mého pobytu za mnou mniši přišli a mile mě požádali, abych jim pomohl nosit vodu ze vzdáleného pramene, k němuž se ale musíte škrábat úzkými kamenitými horskými cestičkami, kde pod vámi zeje propast hluboká tisíc metrů! A to s obrovským vědrem na zádech, které je navíc plné vody! Mělo to ale svůj smysl - donutili mě tak zbavit se vlastní lenosti. Trestuhodné pohodlnosti...“

Dalším krokem, který Marek absolvoval, byla nutnost naučit se soustředění. „Meditativní cvičení hogudo totiž potřebuje postupnou přípravu. Ještě před tím, než mě začali mniši s jednotlivými cviky seznamovat, dali mi najevo, že člověk se musí umět uvolnit. Potom musí začít mít rád své tělo. Dále by měl v sobě vypracovat pocit štěstí a spokojenosti, stále se trochu – jen malinko – usmívat. Ani ne tolik navenek, jako spíš uvnitř. A pak vás začnou učit meditativní cviky. Každý z nich je nějak pojmenovaný – buď podle zvířete, nebo podle přírodního jevu. A vy jen pozorujete, jak všechny problémy a stresy z vašeho života odplouvají,“ dodává Marek Abel, který spolu ještě s jedním svým kolegou nyní působí v Praze jako poradce tohoto terapeutického systému, založeného na meditacích.

Ostatně – říká se, že kolem 70% civilizačních neduhů bývá ve větší či menší míře způsobeno psychosomatickými problémy, tak proč by meditativní terapie neměla být účinná? Marek má s tím své zkušenosti. Systém hogudo prý ve velké míře pomohl všem frekventantům jeho kurzu, který vede.

 

—————

Zpět