HOGUDO


Otázky a odpovědi

Často mě bolí hlava, existuje v systému hogudo cvičení, které by mi pomohlo?

Ano, existuje několik cviků, hlavní z nich mají názvy "kobra" a "želva". Měly by se jako profilaxe vykonávat pravidelně jednou za den, v případě akutní bolesti v průběhu 12 hodin je třeba uskutečnit alespoň třikrát sestavu těchto dvou cviků, a to minimálně pětkrát po sobě jak želvu, tak kobru, vždy nejlépe v tiché, lehce zastíněné místnosti bez ostrého slunečního světla.

—————

Kde se mohu cvik "kobra", popřípadě i jiné cviky naučit?

Je v přípravě k tisku obsáhlá kniha o metodě Hogudo, měla by se objevit na trhu v první polovině roku 2013. V současné době je k dispozici výukové CD CVIKY HOGUDO kde jsou podrobně znázorněny základní cviky (16 cviků z 27).

Nejspolehlivější cestou ale je naučit se cviky Hogudo na víkendových seminářích, které probíhají především v Praze, nedaleko metra Národní třída nebo Anděl - v Petřínské ulici 12, na Malé Straně, kousek od Kampy a Újezdu. Někdy hostujeme ve studiu Naboso ve Školské ulici 12, v Praze 1, nedaleko Václavského náměstí. Čas od času nás najdete v Brně, ve studiu FoxFit (Zelný trh 14).

Ti, kteří se nechtějí cviky učit, ale přesto potřebují zlepšit své zdraví, mohou se přihlásit na speciální masáže hogudo, které mají stejný, možná někdy i trochu rychlejší účinek než cvičení. Objednat se na hogudo-masáž je možné na telefonu 732 875 916 nebo na e-mailu: hogudo.zdravi@gmail.com . Masáže se konají v masážním salonu při Studiu Hogudo v Praze, v Petřínské ulici 12, stanice tramvají Újezd.

—————

Jak probíhají jednodenní kurzy-semináře cviků hogudo?

Jednodenní kurz-seminář hogudo se skládá ze dvou nestejně velkých částí. Zhruba dvě třetiny času zabere pečlivá výuka jednotlivých cviků. Lektor vždy cvik předvede, podrobně ho i popíše (jak dýchat, jak se před cvikem soustředit apod.). Potom ho sám zacvičí. Minimálně dvakrát třikrát ho všichni účastníci kurzu zacvičí společně s lektorem, aby se mohli sami dívat a sami si kontrolovat provedení cviku. Potom většinou dvakrát cvičí účastníci semináře a lektor je bedlivě pozoruje, upozorňuje na eventuální nepřesnosti a chyby.

Poslední třetina jednodenního kurzu je věnována jenom opakování. Každý účastník kurzu může říci, který z cviků se mu podle jeho mínění nedaří a všichni (opět pod dohledem lektora) společně několikrát ten či onen cvik si zopakují. Lektor je v tu chvíli sleduje, opravuje, radí, jak cvik dělat lépe, přesněji. 

Při jednodenním kurzu jsou všem účastníkům zdarma k dispozici různorodé čaje (ovocný, černý, zelený apod.) i drobné dietní občerstvení. Zhruba v polovině výukového dne je asi 45minutová přestávka. 

 

—————

Trápí mě již určitou dobu neustálé hučení v uších. Který cvik a jak dlouho bych měla cvičit?

Tinitus, neustálé hučení nebo i pískání v uších může mít mnoho různorodých příčin (čtyři až pět důvodů) některé z nich mohou být vloženě psychosomatické (lidově řečeno "od nervového vypětí"), někdy může tinitus vzniknout ale i jako důsledek kupříkladu Méniérovy nemoci.

Jestli to mám zobecnit. V tomto případě je poměrně důležitý cvik Želva. Ten byste měla dělat pravidelně, každý den. Každodenní sestavu by bylo vhodné doplnit ještě cvikem Býček, kvůli celkovému zklidnění je dobré pravidelnou sérii vždy ukončit cvikem Rozemletá hlína. Nicméně - toto jsou jen obecné, velmi rámcové návrhy, víceméně základ, na němž je možné stavět. Doporučujeme Vám navštívit lektora hogudo, který Vám navrhne sestavu cviků a meditativních zklidňujících postupů, které budou šity jen a pouze Vám na míru. Lektor tak učiní po rozhovoru s Vámi, pokusí se odvodit, kde by mohla být příčina Vašeho zdravotního problému a od toho se pak budou odvíjet jeho rady. Jako podpůrnou terapii k cvikům Vám doporučí i určité bylinkové čaje, které Vám rovněž pomohou, stejně jako Vám doporučí i aromatické vůně, které byste měla používat při léčbě a při cvičení.

Pokud se budete držet rad našeho odborníka na metodu hogudo a budete-li pravidelně cvičit, přibližně po čtyřech až sedmi týdnech by měly potíže postupně odeznít. Je rovněž dobré podporovat tuto terapii masáží hogudo, kde se masér či masérka soustředí na masáže hlavy a šíjových svalů. 

—————

V čem je meditativní terapie hogudo výjimečná?

Tento poměrně široký systém cviků a masáží vychází z toho, že psychika a stav orgánů v lidském těle jsou jedno a totéž. Spojené nádoby, nebo – možná přesněji – jedna nádoba. Hlavně hogudo-cvičení a hogudo-masáže nemají vůbec žádné vedlejší účinky kromě jediného – když si na pravidelné cvičení podle metody hogudo po určitém čase zvyknete, musíte ho praktikovat potom už pořád. Vynecháte-li, začnou vám cviky najednou chybět. Vaše tělo si o ty ozdravné pohyby bude tak trochu samo říkat. K dobrému a prospěšnému se prostě snadno přivyká a pro lidský organismus to platí také, i když si někdy můžeme myslet opak.

Cviky hogudo využívají to, že příroda uložila do každého živého tvora ozdravné mechanismy. My jsme na ně ale bohužel začali v posledních desetiletích až příliš zapomínat, spoléháme se převážně na farmakologii. Jenže medikamenty mají občas nežádoucí vedlejší účinky. Cvičení hogudo plní ten nejzákladnější princip medicíny – když pacientovi nepomůže, (což je sice nepravděpodobné, ale nešť, připusťme to) v žádném případě nikdy nikomu neuškodí. Nejde to. Jsou to jen příjemné zklidňující krátké meditace a ozdravné pohyby svalů, které mají za účel prokrvit vnitřní orgány.

Jak se to dělá? Navštivte semináře hogudo, které probíhají (kromě července a srpna) každý měsíc v roce v Praze, ve Školské ulici 12, ve studiu Naboso. Na hogudo-masáž se můžete objednat na telefonním čísle 732 875 916.

—————

Kdo by se měl hogudu věnovat? Komu přesně je určené?

Jiří Houdek, Mistr hogudo, říká:

Toto Cvičení z hor je určené naprosto všem lidem, je pro všechny věkové kategorie. Hogudo je totiž výborné pro prevenci všech nemocí, výrazně posiluje imunitu organismu – ať už se jedná o hogudo-masáže nebo cviky. Hogudo dokáže elegantně vyřešit i leckterý zdravotní problém, který už nastal. Velice dobré výsledky jsme zaznamenali u nemocí psychosomatického původu.

Jeden příklad za všechny: poskytuje mi třeba obrovskou radost, když se ozve paní, která přišla v únoru 2011 na seminář a stěžovala si, že ji sužuje tinitus (neustálý hukot nebo šelest v uších). Doporučil jsem jí, ať pravidelně každý den dělá dva cviky, které se na semináři pod mým dohledem perfektně naučila, trochu jsme spolu hovořili i o jídelních návycích a lehoučké úpravě životosprávy. Asi za čtyři týdny mi od ní přišel nádherný e-mail, v němž mi děkovala, že se tohoto krajně nepříjemného neduhu díky cvikům hogudo zbavila.

Tento příklad není zdaleka ojedinělý. Takových jsou desítky, možná i více, jen o nich moc nevíme, protože se uzdravení účastníci našich kurzů nám už neozvali.

 

—————

Jak probíhá jednodenní seminář cvičení hogudo?

 

 

Zhruba dvě třetiny semináře zabere velmi pečlivá výuka jednotlivých cviků. Lektor vždy cvik předvede, podrobně ho i popíše, vysvětlí, jak dýchat, jak se před cvikem soustředit, jak psychikou ovlivnit orgán, který chceme uzdravit a potom cvik sám přede všemi ukáže, s podrobným komentářem ho pomalu předvede. Minimálně dvakrát až třikrát cvik (rit) všichni účastníci semináře dělají společně s lektorem, aby se mohli sami po očku dívat a sami sebe kontrolovat své provedení cviku.

Potom (každý cvik většinou dvakrát) cvičí účastníci semináře samostatně a lektor je bedlivě pozoruje, upozorňuje na eventuální nepřesnosti a chyby, sám ukazuje, jak pohyby dělat správně. 

Když si všichni osvojí cca 80 % cviků, následuje asi 45minutová přestávka na oběd.

******* ********

Po pauze na oběd se všichni naučí ještě několik jednoduchých nových cviků.

Poslední třetina kurzu je věnována jenom opakování. Nejprve se celá sestava ve svižnějším tempu probere znovu, poté každý účastník semináře hogudo může říci, který ze cviků se mu podle jeho mínění nedaří, a všichni společně si několikrát tento cvik zopakují.

Nedílnou součástí systému hogudo je i vnímání světa, určitá filozofie pohledu na okolní realitu, která má za úkol udržovat psychickou rovnováhu, a to speciálními technikami, při nichž používáme vůli, soustředění, pomalejší dýchání, představivost a speciální meditativní techniky na celkové zklidnění. Toho se na seminářích rovněž dotýkáme.

Při jednodenním kurzu jsou všem účastníkům zdarma k dispozici různorodé čaje (ovocný, černý, zelený, exotické směsi apod.) i lehké dietní občerstvení. 

—————

Chtěl bych poslat některé CD s relaxační hudbou na dobírku, ale bydlím trvale v zahraničí (Duisburg v Německu). Kolik bude stát poštovné? Bude dražší než v případě zasílání na území ČR?

Na území české republiky je poštovné 99,- Kč. Poštovné do zahraničí je ale o něco dražší. Česká pošta si bohužel účtuje při zasílání do ciziny poměrně vysoké poplatky, proto poštovné do všech evropských států, Tuniska, Kypru a Maroka činí 169,- Kč. 

—————

Jaké cviky hogudo jsou vhodné, pokud chci zhubnout?

jednotlivé cviky hogudo jednak výrazně zrychlují látkovou výměnu v organismu člověka. Zde je klíčový cvik Hladový vlk, velkou roli hrají ještě cviky Rozemletá hlína a Plameňák.

Z dalších cviků, které hubnutí značně ovlivňují lze doporučit cviky Kamzík a Kapradí ve větru (při prvidelném cvičení zeštíhlí zejména stehna a lýtka, dále cvik Těsto, který zlepšuje trávení a rovněž zrychluje metabolismus, potom cviky Číhající rys, Divoká kachna a Bubnování na nebeskou bránu, které zlepšují dýchání a jejich pravidelné cvičení zahání chuť na sladká a příliš tučná jídla.

Jako doplňkové doporučujeme rovněž cviky Býček, Oslík a Kobra, které zlepšují imunitu v oblasti krku a mají léčivé účinky na štítnou žlázu. V neposlední řadě také likvidují dvojitou bradu a tukové polštáře v obličeji a na krku.

Dodejme, že každý z těchto cviků Vám pomůže nejenom zhubnout, ale ještě ozdraví a zlepší fungování celé řady orgánů v těle, a to zejména v krajině břišní a na krku.

—————

Čím se odlišuje hubnutí podle metody hogudo od běžných hubnoucích programů?

Odlišností je mnoho. Za prvé: cviky hogudo nejsou fyzicky náročné, ale díky speciálním pohybům a přesně zacíleným stahům svalových partií dokáží zrychlit metabolismus v lidském organismu. Za druhé: hogudo pracuje i s mentálním, psychologickým naladěním. Hogudo při hubnoucím procesu totiž pracuje nejenom s úpravou jídelníčku, ale navíc ještě prosazuje víru v sebe, v naše schopnosti. Na semináři se kromě cviků a jejich správnému postupu, naučáíme také, jak ovládat svou mysl a řekneme-li si, že něco jde, tak to jde. Řekneme-li si, že chceme zhubnout osm či deset kilo, tak to je najednou snadné. Jen se musíme naučit mentální způsob, jak toho docílit. Myšlení má obrovskou sílu, myšlenka dokáže víc, než si myslíme. Na semináři zapojíme veškeré schopnosti a naučíme se, že jestliže si řekneme, že něco je možné, už jsme udělali první krok na cestě k úspěchu, ke štíhlosti. 

—————